top of page

 אודות 

נולדתי בשנת 1953 בשייאן, וואיומינג בארה"ב. בעקבות אבי, ר' מרדכי חיים לידר ע"ה, שהיה רב קהילה, עברנו לאלבקורקי, ניו מקסיקו, ומאוחר יותר ללוס אנג'לס, קליפורניה, כדי שאחותי ואני נוכל לקבל חינוך יהודי. כך זכיתי לפגוש את מורי הרב אלעזר שמחה וסרמן ע"ה, בנו של הרב אלחנן וסרמן ע"ה, תלמידו המובהק של החפץ חיים. מר' שמחה למדתי תלמוד ורמב"ם, ומעבר לכך, כפי שהוא היה אומר, למדתי איך ללמוד, מתנה המיטיבה עמי עד עצם היום הזה.

אך לימוד התלמוד לא סיפק אותי. למרות היות הישיבה סוג של אי מוגן בתוך תרבות זרה לכאורה, הושפעתי מהתסיסה שאפיינה את שנות השישים, והתעניינתי ברוחניות, דתות המזרח, והשגת מצבי תודעה אלטרנטיביים. ביקשתי נתיבות בתוך המסורת היהודית, וגיליתי את הבעל שם טוב, אשר נראה לי לעתים שבזכותו אני היום יהודי. ניזונתי בעיקר מספרים ומסיפורים, כי לא הייתה אז קהילה חסידית בלוס אנג'לס שחיה את תורת הבעש"ט כפי שדמיינתי אותה.

קישוט ירוק.png

בשנת 1971 בהיותי בן 17, עליתי ארצה, במטרה ללמוד קבלה ולפגוש את דודי, ר' יעקב לידר, איש מיוחד שחי בשכונת בית ישראל בירושלים. אם ר' שמחה היה המורה של מוחי, דודי ר' יעקב היה המורה של לבי. התקבלתי לישיבת ”תומכי תמימים" בכפר חב"ד, שם למדתי חסידות חב"ד, אך חוסר רצוני להפוך לחסיד חב"ד הוביל לסיום הנסיון הזה.

בעקבות קריאת ספרו הגדול של פרופסור גרשום שלום "זרמים עיקריים במיסטיקה היהודית", גיליתי את רבי אברהם אבולעפיה, ורציתי להכיר יותר את תורתו. עברתי לירושלים, עבדתי כשומר בספרייה הלאומית, וביליתי את זמני בקריאת כל כתבי קרל יונג ובמאמץ לקרוא את כתבי אבולעפיה, אשר באותו זמן היו זמינים רק בכתבי יד בספריה הלאומית. הייתי מעתיק את כתבי היד, יוצא לגינה קטנה על יד הספריה, וקורא את מה שהעתקתי, אך בקושי הבנתי כמה משפטים פה ושם. מאז אני שוקד על לימוד כתביו של רבי אברהם אבולעפיה, ומוצא בהם טעמים חדשים, סודות ורזים, עד היום. 
 

מטושטש.jpg

ב-1976, יחד עם כמה חברים, הצטרפתי למושב מבוא מודיעים, היישוב של חסידי ר' שלמה קרליבך ע"ה. הייתי בין מייסדי המקום וניהלתי את וועד ההנהלה של המושב בשנותיו הראשונות. שם נולדו לי גם שני ילדי. בסביבות 1989, לאחר שובי לירושלים, הייתי בין המייסדים של מה שמכונה היום "מנין לידר". הרעיון המקורי היה ליצור מקום להתפלל בו בימים הנוראים אשר רוח הקודש שלו תהיה לעתים דומה למה שדמיינתי שהייתה האווירה בשטיבלאך של החסידים הראשונים. בסופו של דבר מפגש התפילה הזה הפך ל"מנין השיתופי" הראשון שנוסד, ואנחנו נפגשים עד עצם היום הזה (ברצות הקורונה) מדי חודש בשבת מברכים ובימים הנוראים.
 

קישוט כתום.png

בעשורים האחרונים אני מרבה ללמד "קבלה" – ספר יצירה, הזוהר הקדוש, תיקוני זוהר, הקבלה של אבולעפיה וכתבי האר"י במסגרות שונות, בארץ ובחו"ל. לפני כארבע שנים הגשמתי משאלה רבת שנים וייסדתי את "מצרף – מִזְכְּרָה  ללימוד משנתו הנבואית של רבי אברהם אבולעפיה ע"ה", מרכז המיועד להוראת משנתו של אבולעפיה וללמידת דרכו באימון התודעה האנושית והכשרתה לתודעה נבואית-אלוהית.

WhatsApp Image 2020-07-01 at 09.31.48.jp

מ-2017 אני משמש כיו"ר "ווסטה צגה – מרכז לפסיכותרפיה מותאמת תרבות", שנוסד על ידי חברתי ישיטו שמואל.
היום אני חי בירושלים עם בת זוגי, אב לילדים וסב לנכדים. 
אני מזמין אתכם לשוטט כאוות נפשכם באתר, ללמוד על השיעורים שאני מעביר או שהעברתי, ואולי להנות מסרטון או ממשהו שכתבתי. כוונתי העיקרית בפועלי הלימודי היא להנגיש את הטקסטים הכה יפים ומעוררי ההשראה של הקבלה ללומדים רציניים, במוח ובלב כאחד, גם מתחילים, גם מתקדמים. במובן הזה, נדמה לי שבשורש נשמתי הנני בעיקר "מלמד". 
לשמחה ולעונג יהיה לי אם תצטרפו אלי באי-אלה מהמסעות הפרושים בפניכם באתר.

ביקור נעים וברכה רבה,

אברהם       

bottom of page